• خدمات پزشکی پرستاری در سراسر شیراز
 • تلفن (روی شماره کلیک کنید):  09179308785
 • شبانه روزی   با مجوز رسمی

آزمایش زردی با بیلی چک بدون خونگیری شیراز

اجاره دستگاه زردی شیراز

پزشک احتمالاً می‌تواند زردی را با توجه به ظاهر نوزاد تشخیص دهد. با این حال متخصص اطفال باید میزان بیلی روبین خون نوزاد را اندازه‌گیری کند و طرح درمان را براساس میزان بیلی روبین (شدت ایکتر) ارائه دهد.

اقدامات و آزمایش‌های زیر برای تشخیص زردی انجام می‌شود:

 • بیلی چک زردی بدون خونگیری شیراز
  بیلی چک زردی بدون خونگیری شیراز

  معاینه بالینی

 • آزمایش خون
 • آزمایش پوست با دستگاهی به نام بیلیروبینومتر روی پوستی، که انعکاس نور مخصوص ساطع شده از پوست را اندازه‌گیری می‌کند.

اگر متخصص اطفال احتمال دهد که ایکتر نوزاد پی‌آمد ابتلا به اختلال دیگری است، دستور انجام آزمایش‌های خون یا ادرار را می‌دهد. گرفتن خون به منظور تعیین بیلی ‌روبین سرمی کلی (TSB) برای نوزاد دردناک و برای والدین نگران کننده است. در سال‌های گذشته نسل جدیدی از بیلیروبینومترهای پوستی ابداع شده است. یکی از این دستگاه‌های جدید بیلی چک است که با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته مقدار بیلی روبین را نسبت به گونه‌های قبلی دقیق‌تر اندازه‌گیری می‌کند.

بیلی چک بیلی روبین را براساس انعکاس نور از کل طیف مرئی ( ۷۶۰ ـ ۳۸۰ نانومتر) اندازه‌گیری می‌کند. وجه تمایز بیلی چک با مدل‌های قبلی این است که تکنیک انعکاس طیفی چند طول موجی این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوان با بیلی چک تراکم‌های نوری مربوط به بیلی روبین، ضخامت پوست، هموگلوبین و ملانین موجود در لایه‌های درم و اپیدرم پوست نوزاد را به دقت اندازه‌گیری کرد.

آزمایش با بیلی چک روشی غیرتهاجمی است که خطر ابتلا به هیپربیلیروبینمی در نوزادان تازه متولد شده را از روی پوست تخمین می‌زند و به این ترتیب پزشک می‌تواند بیلی روبین سرمی کل را راحت‌تر از گذشته اندازه‌گیری کند. چون در بیلی چک به جای سوزن از نور استفاده می‌شود، پزشک می‌تواند میزان بیلی روبین را صرف نظر از جنسیت، زمان بارداری در هنگام تولد یا وزن نوزاد بدون خونگیری تعیین کند. فقط کافی است که سری قابل تعویض پلاستیکی دستگاه را روی پوست نوزاد قرار داد. بنابراین بیلی چک احتمال عفونت یا آلودگی را به شدت کاهش می‌دهد.

این دستگاه کوچک و پیشرفته نتایج را در لحظه اعلام می‌کند و پزشک می‌تواند نتایج را به راحتی با حداقل خطا از روی نمایشگر دستگاه بخواند. متخصص اطفال دستگاه را قبل از آزمایش کالیبره می‌کند؛ برای این کار متخصص پروب یک بار مصرف (بیلی کال) را روی پیشانی نوزاد زیر خط رویش مو قرار می‌دهد. اگر امکان قرار دادن دستگاه روی پیشانی وجود نداشته باشد، می‌توان دستگاه را روی جناغ سینه قرار داد.

تست زردی پوستی شیراز
تست زردی پوستی شیراز

اندازه‌گیری ۵ بار انجام می‎شود تا یک عدد برحسب mol/L روی نمایشگر نشان داده شود. اگر میزان فشار دستگاه روی پوست مناسب باشد، چراغ به رنگ سبز درمی‌آید تا متخصص بداند که این اندازه‌گیری صحیح است. اما اگر خطایی در نحوه استفاده از دستگاه وجود داشته باشد، پیام خطا به نمایش درمی‌آید و خواندن آخر باید تکرار شود.

با بیلی چک می‌توان میزان بیلی روبین را در بخش ویژه نوزادان، اتاق مادر یا مطب متخصص اطفال اندازه‌گیری کرد. بیلیروبینومتر بیلی چک با حذف کردن خونگیری و آزمایش‌های مربوط به آن در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند. در این شرایط احتمال عفونت و آسیب دیدگی کمتر است، نوزاد متحمل هیچ دردی نمی‌شود و پزشک سریع‌تر می‌تواند نوزاد را ترخیص یا درمان مناسب را توصیه کند.

بیلی چک را می‌توان برای نوزادان زیر به کار برد:

 • سن بارداری ۴۲ ـ ۲۷ هفته
 • بلافاصله پس از تولد تا بیست روز پس از تولد
 • نوزادنی با وزن ۴۹۹۵ ـ ۹۵۰ گرم

در شرایط زیر نباید از بیلی چک استفاده کرد:

 • پس از انتقال خون
 • اگر محل اندازه‌گیری پیشانی پرمو باشد یا کبودی قابل ملاحظه، ماه گرفتگی و هماتوم روی آن وجود داشته باشد. در این شرایط اندازه‌گیری دقیق نخواهد بود.
 • استفاده از بیلی چک هنگام فتوتراپی

 • قبل از شروع فتوتراپی (نوردرمانی) باید محل اندازه‌گیری روی پیشانی یا جناغ سینه را با پچ تیره‌ای پوشاند که نور را عبور نمی‌دهد. پچ باید در تمام طول درمان روی پوست باقی بماند.
 • برای اندازه‌گیری بیلی روبین در طول درمان باید لامپ‌های فتوتراپی (فیبر نوری یا مهتابی) را خاموش کرد، پچ را برداشت، اندازه‌گیری را انجام داد، پچ را به سر جای خود برگرداند و فتوتراپی را ادامه داد.
 • مطالعات بالینی نشان داده است که بیش از ۴۸ ساعت باید از نوردرمانی بگذرد تا نقاطی که در طول درمان پوشانده نشده است، مقدار واقعی بیلی روبین را نشان بدهد. بنابراین اندازه‌گیری از نقاطی که در طول درمان پوشانده نشده است، دقیق و قابل اطمینان نخواهد بود.
 • https://drsheykholeslami.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *